• 2021
  • Mar
  • 23

Kredyt gotówkowy – podstawy

Kredyt gotówkowy to łatwo dostępny sposób na uzyskanie dodatkowych środków. Niekiedy wystarczy tylko posiadać konto w banku, by uzyskać pieniądze już w kilka minut. Jakie pojęcia związane z kredytem gotówkowym warto znać?

Pierwszym pojęciem jest koszt kredytu. Jest to termin oznaczający wszystkie koszty, które kredytobiorca ponosi w związku z umową o kredyt gotówkowy. Mowa o prowizjach, opłatach, marżach, odsetkach czy podatkach. Nie bez znaczenia jest też ubezpieczenie, oczywiście pod warunkiem, że umowa wymaga wykupienia ubezpieczenia. Kolejne pojęcie to RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania czyli wartość wyrażona w procentach, która określa całkowity koszt kredytu ponoszony przez kredytobiorcę w stosunku rocznym. RRSO pozwala na porównanie ofert różnych banków. Zawiera ona prowizję, oprocentowanie czy inne koszty. Rzeczywistą roczną stopę oprocentowania banki mają obowiązek określać w umowach, ale i w reklamach. Nie bez znaczenia jest też stopa procentowa. Jest to wartość wyrażana w procentach, zazwyczaj w ujęciu rocznym. Oznacza ona cenę za pożyczenie pieniędzy przez bank. Kolejny element to marża banku, stanowiąca wartość, jaką bank zarabia udzielając kredytu. Zysk uzyskany w ten sposób ze sprzedaży można wyrazić procentowo albo kwotowo. Nie bez znaczenia jest też prowizja, czyli opłata za udzielenie kredytu. Kolejny koszt to oplata przygotowawcza. To opłata za czynności związane z przygotowaniem dokumentów, które są konieczne do udzielenia kredytu. W razie odstąpienia od umowy opłata ta jest często bezzwrotna.

Pamiętajmy o tym, że nawet najtańszy kredyt gotówkowy złożony jest z wielu opłat, które powiększają jego sumę. Dlatego warto śledzić oferty poszczególnych banków i zdawać sobie sprawę z tego, jak wpływają poszczególne wartości na ostateczny koszt kredytu. Dlatego szukając korzystnego produktu należy mieć na uwadze RRSO i wszelkie koszty, które się na tę rzeczywistą roczną stopę oprocentowania składają. Pewne jest też, że każdą decyzję związaną ze zobowiązaniem finansowym należy dokładnie przemyśleć i zastanowić się nad tym, jakiej sumy potrzebujemy. Kluczowe są tutaj nasze wydatki. Weźmy też pod uwagę fakt, że taka pożyczka może nas bardzo obciążyć. Nieprzewidziana pożyczka może nas wpędzić w kłopoty finansowe. Rozłóżmy ją na raty, które będziemy w stanie spłacać bez problemu. Nie powinny nas one przesadnie obciążać. Podejdźmy do tej kwestii rozsądnie.

  • Posted by admin
  • in
  • 2021
  • Sty
  • 28

Co sprzyja konsolidacji zadłużenia?

Kredytobiorca z dużym zadłużeniem może liczyć na kredyt konsolidacyjny, a w bardzo krytycznych warunkach na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, refinansowanie, czy inne formy naprawy budżetu dostępne w bankach detalicznych i parabankach. W artykule porozmawiamy nieco szerzej o konsolidacji i czynnikach sprzyjających takiemu rozwiązaniu.

Konsolidacja dostępna przy zmianie pracy

Niektórzy kredytobiorcy zmieniają pracę, szczególnie w okresie kryzysu gospodarczego, a i tak w niektórych instytucjach mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Chwilowy brak umowy nie oznacza, że kredytu konsolidacyjnego nie otrzymasz, bo banki zaświadczeń często nie wymagają do kwot rzędu 10-20 000 złotych, podobnie parabanki. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych rozstrzygnięć i często konsolidacji z niezależnym pośrednikiem, wiarygodnym dotychczas dla banku.

Szybkie porównywanie kredytów konsolidacyjnych

Bardzo często okazuje się, że lepiej przejrzeć kredyty konsolidacyjne (aktualne) przez porównywarki multimedialne niż przez strony banków. Dlaczego? Wielu klientów po prostu nie wi, czy patrzy na właściwą ofertę, jeżeli kieruje się na bezpośredni portal bankowości detalicznej. Pamiętaj jednak, że porównywarki kredytów konsolidacyjnych podają tylko szacunkowe wartości, a ostateczny kształt umowy i tak praktycznie zawsze się różni ze względu na optymalizację pod zdolność kredytową klienta.

Poszukaj wiarygodnych, wysoko ocenianych porównywarek, ponieważ pod wieloma znajdziesz dział pytań i odpowiedzi tworzonych przez pracowników banków, czy powiązanych pośredników. Możesz w takim panelu zadać nawet nietypowe pytania lub po prostu umówić się na przedstawienie oferty indywidualnej. Zapytanie o kredyt wyślesz zawsze za darmo, więc zastanów się poważnie nad takim narzędziem.

Polityka niskich stóp procentowych w bankowości detalicznej

Nie tylko NBP stawia na niskie stopy procentowe, ale właściwie cały świat. Polski bank centralny nie działa odrębnie od środowiska międzynarodowego, ale optymalizuje ruchy pod większych graczy. Nawet szwajcarski bank centralny, przecież ze stosunkowo silną walutą ugiął się pod działaniami reszty instytucji kluczowych praktycznie dla kształtowania cyklu koniunkturalnego. Polityka niskich stóp procentowych, nawet przy zmiennych stopach procentowych w umowach zachęca do podjęcia decyzji o konsolidacji. Mało tego. Okazuje się, że konsolidacja z dodatkiem konsumpcyjnym wchodzi już właściwie do standardu bankowości detalicznej. Na preferencyjne warunki zadłużenia „łapie się” coraz więcej kredytobiorców z niższymi dochodami. Niskie stopy procentowe usuwają bariery ekonomiczne dla średnio-zamożnych gospodarstw domowych oczekujących w niedalekiej przyszłości problemów, czy na rynku pracy, czy może zmiany formy zatrudnienia.

Szybkość dopełnienia formalności online

Konsolidować możesz całkowicie online z nastawieniem na uproszczone procedury. Ze względu na załamanie rynku kredytów w 2020 roku banki udoskonaliły system obsługi klienta detalicznego. Wiele placówek umożliwia nawet uproszczone wnioskowanie o wakacje kredytowe, bez podawania żadnej przyczyny. To jeszcze bardziej zachęca do rozpatrzenia kredytu konsolidacyjnego.

Nie przejmujesz się samodzielnym zamykaniem zobowiązań

To nie Ty musisz zamykać zobowiązania. Doradca w banku zajmie się wszystkim. Otrzymasz podsumowanie i przestaniesz się przejmować wieloma ratami. Poza tym kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie średnio, nawet długoterminowe po zabezpieczeniu hipotecznym. Co myślisz o wskazanym potencjale dla konsolidacji zadłużenia? Zobacz także wpis dotyczący maksymalnego wieku kredytobiorcy https://www.17bankow.com/ranking-kredytow-gotowkowych/artykul/806/ile-lat-moze-miec-kredytobiorca-ubiegajacy-sie-o-kredyt-gotowkowy.

  • Posted by admin
  • in