• 2017
 • Lis
 • 8

Jak ograniczyć ryzyko inwestycyjne?

Właściwy plan zarządzania oszczędnościami gospodarstwa domowego jest kluczowy dla zabezpieczenia przyszłości domowników. Ryzyko inwestycyjne to jedno z najważniejszych pojęć przy zarządzaniu domowym budżetem. W artykule zobaczysz, z jakich instrumentów finansowych warto korzystać, aby nie narazić się na zbyt duże wahania portfela.

Ocena ryzyka przy wyborze instrumentów inwestycyjnych kluczowa

Inwestowanie należy rozpoczynać możliwie najwcześniej, a najlepiej po rozpoczęciu pierwszego poważnego zatrudnienia, ponieważ w ten sposób zwiększasz znacząco szansę na osiągnięcie niezależności ekonomicznej w stosunkowo młodym wieku. Odkładanie drobnych kwot z miesięcznej wypłaty i wprowadzanie nowych środków do portfela inwestycyjnego to jeden z najlepszych pomysłów na uśrednianie całego portfela inwestycyjnego. Większość inwestorów indywidualnych rozpoczyna przygodę z rynkiem kapitałowym od lokat bankowych, a także od instrumentów strukturyzowanych, w których występuje połączenie pewnych lokat bankowych i nieco bardziej ryzykownych instrumentów. Lokata bankowa zapewnia stabilny zysk, ale należy dokładnie oceniać warunki jej założenia, szczególnie pod kątem różnic w stopach procentowych, a wskaźnikiem inflacji. Lokata bankowa jest opłacalna dopiero w momencie, gdy oprocentowanie przekracza poziom inflacji ogłaszany przez Narodowy Bank Polski. Przy długoterminowych inwestycjach lokata służy przede wszystkim do ochrony kapitału przed procesami inflacyjnymi. Ograniczenie ryzyka inwestycyjnego następuje też w momencie rozbicia kapitału na wiele części. Chodzi o wdrożenie strategii dywersyfikacji w praktyce. Bez dywersyfikacji nie ma mowy o stabilnym zysku w przyszłości. Kiedy jednak branża okaże słabość, wtedy po prostu zyskasz na innym instrumencie, co pozwoli zachować większość kapitału. Ryzyko inwestycyjne w znaczący sposób ogranicza ustawienia tzw. zleceń stop loss. Zamykanie stratnych pozycji na dobrze określonym poziomie to jedna z głównych zasad inwestycyjnych.

Wskazanie na wartość analizy technicznej i fundamentalnej

Najbardziej ryzykowne instrumenty rynku kapitałowego lepiej dokładnie analizować. Służy do tego analiza techniczna, a także analiza fundamentalna. Analiza techniczna dotyczy przede wszystkim określenia wartości ceny instrumentu na wykresie, natomiast analiza fundamentalna daje wgląd do realnej wartości rynku, firmy, surowca. Długoterminowe zarządzanie kapitałem na pewno spowoduje pewne straty. Najważniejsze jest to, abyś utrzymywał pewną poduszkę bezpieczeństwa zawsze na lokatach bankowych. Dzięki temu nie zmarnujesz żadnej okazji inwestycyjnej, która pojawi się na rynku.

Długoterminowe zarządzanie ryzykiem

Wprowadzenie zasady dywersyfikacji, utrzymywanie funduszy na lokacie bankowej, aby chronić się przed inflacją, działanie według jasno określonego planu finansowego, znajomość zasad analizy technicznej i fundamentalnej to najważniejsze czynniki ograniczenia ryzyka inwestycyjnego.

 • Posted by admin
 • in
 • 2017
 • Wrz
 • 26

Pożyczka pod zastaw domu lub mieszkania

Posiadając własny dom lub mieszkanie jedną z wielu możliwości jest pożyczanie pieniędzy pod ich zastaw, z takiego rozwiązania korzysta mnóstwo ludzi. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok warto zapoznać się z ofertami kilku banków i porównać ponieważ może się okazać, że każda oferta będzie inna. W gruncie rzeczy pożyczka hipoteczna nie różni się zbyt dużo od zwykłej pożyczki. Bank pożycza pieniądze swojemu klientowi na dowolnie wybrany przez niego cel, biorąc jako zabezpieczenie nieruchomość. Dla banku jest to najlepsza gwarancja na zaciągnięcie kredytu na długi czas i w związku z tym pieniądze mogą być pożyczone relatywnie tanio i na długi czas nawet do 35 lat. Oprocentowanie pożyczek hipotecznych jest nieco niższe niż w przypadku pożyczek mieszkaniowych. Jedną z wad tego rodzaju pożyczki jest to, że jej zaciągnięcie nie jest wcale takie szybkie i proste jak bywa to w przypadku zwykłego kredytu. Z tym rodzajem kredytu związane są też dodatkowe koszty, do pierwszych z nich zaliczana jest prowizja która może wynosić nawet 4 procent pożyczanej kwoty. Większość banków stosuje jednak nieco niższe stawki, bądź tez nie pobiera ich wcale. Dodatkowe opłaty związane są również z ustanowieniem zabezpieczenia hipotecznego. Pożyczając około 50 tysięcy średnia prowizja może wynosić 1,5 procenta, dodatkowo należy uiścić również opłatę w sadzie za wpis hipoteki do księgi wieczystej. Inna opłata to również podatek od czynności cywilnoprawnych, który w przypadku hipoteki kaucyjnej wynosi 0,1 procenta. Dla pożyczki na około 50 tysięcy opłaty te mogą wynieść nawet 1000 złotych. Innym utrudnieniem w przypadku zaciągania tego rodzaju pożyczki może być również czas. Sam wpis hipoteki w księdze wieczystej może trwać nawet kilka miesięcy i na ten okres bank może zobowiązać nas do wykupu dodatkowego ubezpieczenia przejściowego, które kosztuje około 1 procenta rocznie wiec za trzy miesiące zapłacimy około 130 złotych. jak się okazuje to jeszcze nie koniec opłat. Bank może zażądać od nas również wyceny nieruchomości. W przypadku mieszkania koszt ten może sięgać do 500 złotych, a w przypadku domu nawet około 1000 złotych. Niektóre banki mogą również zażądać od nas ubezpieczenia na życie. I w zależnie od sumy kredytu będzie to kolejne kilka set złotych rocznie. Jak się okazuje dla pożyczki w wysokości 50 tysięcy złotych dodatkowe koszty mogą sięgac nawet do 3 tysięcy złotych. Może się to wydawać dość sporo jednak porównując ten rodzaj pożyczki z kredytem samochodowym czy też mieszkaniowym okaże się że jest to i tak najkorzystniejsze rozwiązanie.

Zabezpieczeniem dla pożyczki hipotecznej może być mieszkanie własnościowe bądź tez mieszkanie spółdzielcze, często nawet działka budowlana. Bank odrzuci natomiast mieszkanie lokatorskie, nie wszystkie tez banki zgodzą się na zabezpieczenie w postaci działki budowlanej. Te banki które godzą się jednak na to zabezpieczenie stosują z reguły zdecydowanie wyższe i bardziej restrykcyjne zabezpieczenia.

 • Posted by admin
 • in
 • 2017
 • Lip
 • 6

Ile można zarobić na lokatach?

Wśród coraz większej ilości osób poszukujących korzystnego rozwiązania na powiększanie oszczędności rosnącą popularnością cieszą się lokaty bankowe. Powodów tego jest kilka, z pewnością do najważniejszych zaliczyć należy przede wszystkim niezwykle duże bezpieczeństwo tej formy oszczędzania - lokata bankowa wybierz z najlepszych ofert.

Oprocentowanie lokat czyli zysk

Pewnym minusem lokat na pewno jest ich oprocentowanie. W porównaniu bowiem do wielu innych form inwestowania jest ono dość niskie, a co za tym idzie, nie można spodziewać się osiągnięcia niezwykle wysokich zysków. Jednak pewność odzyskania zainwestowanych pieniędzy to ten czynnik, który zdaniem inwestorów równoważy niewielkie zyski. W razie problemów banku Bankowy Fundusz Gwarancyjny, czuwający nad lokatami gwarantuje inwestorom odzyskanie zainwestowanych pieniędzy. Jeżeli jednak dobrze wybierze się oferty lokat, można zarobić nawet satysfakcjonujące kwoty. Przede wszystkim warto określić, ile można przeznaczyć na lokaty. Najwięcej lokat to takie, w których kwota inwestycji jest przekazywana do banku, czyli po prostu należy się liczyć z koniecznością zamrożenia danych środków finansowych na pewien czas. Okresy, na jakie można zawierać umowy o lokaty są bardzo różnorodne. W większości banków stałe oferty na lokaty to takie, które zaczynają się od minimalnego okresu trzech miesięcy. Oczywiście znaleźć można także znacznie krótsze okresy, jak na przykład miesiąc lub tydzień, jednakże tutaj są to najczęściej oferty promocyjne i należy się na nie dość szybko decydować. Ponadto często są one obwarowane dodatkowymi warunkami, jak na przykład minimalną i maksymalną kwotą inwestycji czy też tym, że klient musi posiadać w danym banku konto czy też wcześniej zakładane lokaty. Jednakże po spełnieniu warunków można często liczyć na dość atrakcyjny zysk.

Gdzie znaleźć ciekawe oferty na lokaty

Obecnie wyszukanie najbardziej interesujących ofert na lokaty nie powinno stanowić dla nikogo zbyt wielkiego problemu. Niezwykle pomocne w tym mogą być między innymi specjalne strony w Internecie, których tematyką są właśnie lokaty. Dostępne na nich są takie narzędzia jak na przykład porównywarki lokat czy kalkulator lokat, który pozwala na obliczenie hipotetycznego zysku z interesującej lokaty. Jednak znaczna większość osób odwiedzających takie strony korzysta przede wszystkim z porównywarek lokat. Oszczędzają one bowiem bardzo wiele czasu, jaki zainteresowane osoby musiałyby poświęcić na odwiedzanie placówek banku w celu uzyskania wszystkich niezbędnych im informacji. Porównywarka pokazuje wszystkie dostępne lokaty lub też można je wyszukać, korzystając z odpowiedniego menu. Wystarczy zazwyczaj zaznaczyć własne preferencje, jak na przykład rodzaj lokaty, czas jej trwania czy też przedział oprocentowania. Można także często określić kwotę do zainwestowania, wówczas wyszukiwarka pokazuje tylko te wyniki, które spełniają podane wymagania. Nie potrzeba na to zbyt wiele czasu, wystarczy zazwyczaj kilka kliknięć, aby bardzo szybko uzyskać interesujący wynik. Na stronie także bardzo często znaleźć można niezwykle ciekawie opisane i przede wszystkim dające dużą dawkę wiedzy odnośnie inwestowania w lokaty artykuły. Dla bardzo dużej grupy osób, zwłaszcza tych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z lokatami, mogą być one źródłem niezwykle przydatnych wskazówek i informacji, pozwalających na jak najbardziej korzystne ulokowanie własnych środków. Często także można zapoznać się z opiniami innych klientów odnośnie konkretnych lokat danego banku, co z pewnością także ułatwia podjęcie odpowiedniej decyzji.

 • Posted by admin
 • in
 • 2017
 • Maj
 • 26

Zainteresowanie kredytami gotówkowymi – dlaczego rośnie?

Zainteresowanie kredytami krótkoterminowymi, głównie w prywatnych firmach pożyczkowych rośnie z roku na rok. Gospodarstwa domowe pozyskują dodatkowe pieniądze, ale niekoniecznie wszystkie zobowiązania spłacają w terminie. To jeden z najważniejszych problemów sektora kredytowego. Dlaczego w ogóle rośnie zainteresowanie pożyczkami krótkoterminowymi i czy faktycznie warto wziąć udział w tym trendzie? Zobacz gdzie jest najtańsza pożyczka gotówkowa.

Czynniki zainteresowania na rynku kredytowym

Popyt na kredyt gotówkowy jest skorelowany bezpośrednio ze stopami procentowymi. Po ostatnim kryzysie finansowym w gospodarkach światowych, również w Polsce dominuje niska wartość stóp procentowych, co gwarantuje dostęp do stosunkowo taniego pieniądza. W Polsce oprocentowanie nominalne w kredytach gotówkowych jest ograniczone do czterokrotności stopy lombardowej NBP. To ważna wiadomość przy analizie ofert na rynku kredytowym. Polityka monetarna i niskie stopy procentowe to zachęta, aby kredytować potrzeby, a nie oszczędzać pieniądze na lokatach. Taka tendencja ma doprowadzić do poprawy wszystkich wskaźników ekonomicznych w gospodarce, np. konsumpcji, zatrudnienia. Kolejny czynnik zainteresowania to większa dostępność kredytów gotówkowych w internecie, często bez dodatkowych formalności. Wystarczy wypełnienie krótkiego wniosku kredytowego, akceptacja regulaminu parabanku internetowego, wykonanie przelewu na 1 grosz i po akceptacji agenta instytucji pozabankowej otrzymujesz natychmiastowy przelew na rachunek osobisty. Jeszcze kilka lat temu rynek kredytów internetowych wzbudzał wiele wątpliwości. Teraz natomiast dominuje względem generowania obrotów w firmach pożyczkowych. Kredyty gotówkowe to produkt stosunkowo bezpieczny dla kredytobiorcy. Prawo stoi po stronie klienta parabanków i banków detalicznych. Ustawa antylichwiarska, ustawa o kredycie konsumenckim, prawo bankowe, szybkie działania Komisji Nadzoru Finansowego, a także błyskawiczny kontakt z rzecznikiem praw konsumenta zwiększa zaufanie do ofert, nawet ryzykownych kredytów gotówkowych. Dobre prawo i oczyszczenie branży kredytowej z nieuczciwych podmiotów gwarantuje wzrost zainteresowania pożyczkami krótkoterminowymi.

Pożyczki zamiast oszczędzania

Zmienia się również charakter klientów parabanków. To już nie ludzie najbiedniejsi, czy po prostu wykluczeni finansowo, ale osoby średnio zamożne, które nie ryzykują dużymi kwotami kredytów. W pokoleniu młodych kredytobiorców jest nacisk na wydawanie, błyskawiczne spełnianie potrzeb, a nie na długoterminowe oszczędzanie.

Presja na kredytowanie potrzebny

Wzrost popytu na kredyty gotówkowe zgłasza przede wszystkim pokolenie ludzi młodych i kredytobiorców w średnim wieku. To pokolenie internetu oraz szybkiego spełniania różnorodnych potrzeb konsumpcyjnych. Oszczędzanie nie jest już modne, a kredyty gotówkowe znacznie łatwiej pozyskać, szczególnie za pośrednictwem parabanków, serwisów pożyczek społecznościowych, a nawet przez wielu indywidualnych, czy instytucjonalnych inwestorów. Czy interesujesz się kredytami gotówkowymi?

 • Posted by admin
 • in
 • 2017
 • Kwi
 • 24

Czy ryzyko przy zaciąganiu kredytu gotówkowego jest duże?

Ryzyko przy podpisywaniu umowy kredytowej występuje zawsze. To nieodłączny element współpracy między kredytobiorcą, a kredytodawcą. Profesjonalnemu kredytodawcy zawsze zależy na ograniczeniu niepewności i na maksymalizacji zysków zgodnie z teorią ekonomii. Kredytobiorca natomiast chce najlepszych warunków udzielenia pożyczki, przy minimalnym ryzyku. Obecnie jednak masz do czynienia z rynkiem kredytodawcy. Klient jest oczywiście chroniony przez ustawy, czy urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przy wystąpieniu problemów finansowych ze spłatą pożyczki narażasz się jednak na przejęcia komornicze i na rozpoczęcie całego procesu windykacyjnego. W artykule porozmawiamy o najważniejszych grupach ryzyka przy zaciąganiu kredytów gotówkowych.

Grupy ryzyka przy podpisywaniu umowy kredytowej

Warto rozpocząć od dobrej wiadomości. Nawet przy totalnym bankructwie gospodarstwa domowego masz szansę na ugodę z wierzycielami. Wystarczy ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wskazana upadłość konsumencka nie jest jednak dla każdego. Jeżeli wywołałeś bankructwo celowo, wtedy nie masz szans na wykorzystanie tego instrumentu. W chwili nieoczekiwanego kryzysu, przez chorobę, grupowe zwolnienie, inne wydarzenie kryzysowe nie spłacasz zobowiązań upadłość konsumencka to jedno z najważniejszych kół ratunkowych. Przy zaciąganiu kredytu gotówkowego masz stosunkowo niewielkie ryzyko, ponieważ większości umów nie zabezpieczasz majątkiem trwałym, a jedynie formularzem o dowolnym poddaniu się egzekucji komorniczej. Po kontakcie z komornikiem i tak nie stracisz wszystkich funduszy. Na koncie zostaje zawsze kwota niezbędna do życia, najczęściej pensja minimalna. Zgodnie z aktualnymi normami prawnymi.

Kontrola kosztów pozaodsetkowych

Przy podpisywaniu umowy kredytowej zwróć koniecznie uwagę na koszty podstawowe i tzw. koszty pozaodsetkowe, o których ograniczenie walczy aktualnie Ministerstwo Sprawiedliwości. Koszty pozaodsetkowe to, np. opłaty za rozpatrzenie wniosku kredytowego, czy dojazd doradcy z gotówką do klienta. Takie koszty realnie wpływają na wartość całego zobowiązania. Kwoty przekraczają często 100% wartości normalnej pożyczki, a to nie jest już sytuacja komfortowa dla budżetu gospodarstwa domowego.

 • Posted by admin
 • in