• 2021
  • Mar
  • 23

Kredyt gotówkowy – podstawy

Kredyt gotówkowy to łatwo dostępny sposób na uzyskanie dodatkowych środków. Niekiedy wystarczy tylko posiadać konto w banku, by uzyskać pieniądze już w kilka minut. Jakie pojęcia związane z kredytem gotówkowym warto znać?

Pierwszym pojęciem jest koszt kredytu. Jest to termin oznaczający wszystkie koszty, które kredytobiorca ponosi w związku z umową o kredyt gotówkowy. Mowa o prowizjach, opłatach, marżach, odsetkach czy podatkach. Nie bez znaczenia jest też ubezpieczenie, oczywiście pod warunkiem, że umowa wymaga wykupienia ubezpieczenia. Kolejne pojęcie to RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania czyli wartość wyrażona w procentach, która określa całkowity koszt kredytu ponoszony przez kredytobiorcę w stosunku rocznym. RRSO pozwala na porównanie ofert różnych banków. Zawiera ona prowizję, oprocentowanie czy inne koszty. Rzeczywistą roczną stopę oprocentowania banki mają obowiązek określać w umowach, ale i w reklamach. Nie bez znaczenia jest też stopa procentowa. Jest to wartość wyrażana w procentach, zazwyczaj w ujęciu rocznym. Oznacza ona cenę za pożyczenie pieniędzy przez bank. Kolejny element to marża banku, stanowiąca wartość, jaką bank zarabia udzielając kredytu. Zysk uzyskany w ten sposób ze sprzedaży można wyrazić procentowo albo kwotowo. Nie bez znaczenia jest też prowizja, czyli opłata za udzielenie kredytu. Kolejny koszt to oplata przygotowawcza. To opłata za czynności związane z przygotowaniem dokumentów, które są konieczne do udzielenia kredytu. W razie odstąpienia od umowy opłata ta jest często bezzwrotna.

Pamiętajmy o tym, że nawet najtańszy kredyt gotówkowy złożony jest z wielu opłat, które powiększają jego sumę. Dlatego warto śledzić oferty poszczególnych banków i zdawać sobie sprawę z tego, jak wpływają poszczególne wartości na ostateczny koszt kredytu. Dlatego szukając korzystnego produktu należy mieć na uwadze RRSO i wszelkie koszty, które się na tę rzeczywistą roczną stopę oprocentowania składają. Pewne jest też, że każdą decyzję związaną ze zobowiązaniem finansowym należy dokładnie przemyśleć i zastanowić się nad tym, jakiej sumy potrzebujemy. Kluczowe są tutaj nasze wydatki. Weźmy też pod uwagę fakt, że taka pożyczka może nas bardzo obciążyć. Nieprzewidziana pożyczka może nas wpędzić w kłopoty finansowe. Rozłóżmy ją na raty, które będziemy w stanie spłacać bez problemu. Nie powinny nas one przesadnie obciążać. Podejdźmy do tej kwestii rozsądnie.

  • Posted by admin
  • in