• 2019
  • Paź
  • 9

Konsolidacja – tańszy kredyt

Wiele osób zadłużonych kilkoma kredytami w pewnym czasie przestaje sobie radzić z ich spłatą, szukamy wówczas innego ratunku który mógłby pomóc nam wyjść z sytuacji. Jednym z rozwiązań jest konsolidacja kredytów. Często słyszymy że konsolidacja to tańszy kredyt i tańsze rozwiązanie. W rzeczywistości sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, jednak mimo tego osoby które są bardzo zadłużone i nie radzą sobie z zaciągniętymi kredytami mogą spokojnie skorzystać z takiego rozwiązania.

Jak się okazuje konsolidacja nie jest tańszym kredytem, zapewnia nam niższą ratę miesięczną, ale to za sprawa tego, że suma wszystkich naszych zadłużeń rozłożona jest na zdecydowanie dłuższy okres w związku z czym wydaje nam się że faktycznie spłacamy mniej, jednak po wydłużeniu okresu spłaty zawsze oddamy bankowi więcej pieniędzy niż było to ustalone przed konsolidacją. Jeżeli chodzi o oprocentowanie to również podlega zmianie, nawet jeśli jednak kredyt oprocentowany był na 6 % a inny na 10% ostatecznie nowe oprocentowanie może być znacznie wyższe gdyż banki mogą stosować maksymalne oprocentowanie. A zatem nowe oprocentowanie może sięgać nawet 18 – 20 % w skali roku. Zarówno oprocentowanie jak i wiele innych zapisów umowy konsolidacyjnej uzależnione sa od banku w którym decydujemy się zaciągnąć nowy kredyt, często kwestie te zależą również od indywidualnej sytuacji klienta.

Kiedy i komu opłaca się konsolidacja?

Jak się okazuje po konsolidację bardzo rzadko zgłaszają się osoby które chcą zapanować nad swoim budżetem i chcą płacić jedną ratę a nie kilka. Przede wszystkim na konsolidację decydują się osoby zadłużone i nie radzące sobie ze spłatą długu. Ten rodzaj kredytu polecany jest głównie osoba którym grozi spirala zadłużenia. Jedna ale niższa rata może być bardzo opłacalna i z pewnością pozwoli zapanować nad domowym budżetem. Jeżeli decydujemy się na konsolidację nie musimy konsolidować wszystkich swoich zadłużeń. Możemy wybrać tylko te które opłaca nam się skonsolidować. Nie warto obejmować konsolidacją kredytów które już niebawem skończymy spłacać, ponieważ będzie to dla nas bardzo nieopłacalne rozwiązanie, zdecydowanie lepiej jest spłacić taki kredyt na dotychczasowych warunkach.

  • Posted by admin
  • in