• 2020
  • Lis
  • 24

Dlaczego warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Kredyty są bardzo popularne dlatego też zdarza się że niektóre osoby posiadają na swoim koncie kilka zadłużeń. Począwszy od tego największego czyli kredytu hipotecznego, przez kredyt samochodowy, a ż po raty na nowy sprzęt AGD, RTV, czy meble do nowego mieszkania. Czasami zdarzają się jeszcze niewiele pożyczki na wakacje, a nawet na spłatę wcześniejszych zadłużeń. Z pewnością taki harmonogram rat może wywoływać zamęt, pilnowanie tylu różnych terminów bywa nieco kłopotliwe, a domowy budżet przy takiej ilości zadłużeń może zostać obciążony aż za bardzo. W takiej sytuacji rozwiązaniem problemów może okazać się konsolidacja długów. Kredyty konsolidacyjne tak samo jak wszystkie inne produkty bankowe posiadają swoje jasne i ciemne strony.

Co to jest konsolidacja?

Kredyt konsolidacyjny to przede wszystkim rozwiązanie dla osób, które są bardzo zadłużone, spłacają miesięcznie kilka lub kilkanaście różnych rat w bankach, a rosnące oprocentowanie sprawia, że mają one coraz większe problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań. W takiej sytuacji na nasz wniosek banki mogą udzielić nam jednego kredytu, którym będziemy mogli spłacić wszystkie inne zadłużenia. Nie otrzymamy tych pieniędzy na konto ani do ręki, pieniądze te są bezpośrednio przeznaczone na spłatę innych kredytów i są przelewane bezpośrednio na konta innych banków. A zatem od tego momentu będziemy płacić tylko jedną ratę. Niższe oprocentowanie sprawia, że najczęściej wysokość raty kredytu konsolidacyjnego jest niższa niż suma dotychczas spłacanych długów, co dla wielu osób jest również olbrzymim ułatwieniem i można w takiej sytuacji spłacać raty bez większych problemów. .

Dla kogo konsolidacja

Kredyty konsolidacyjne przeznaczone są dla osób zadłużonych. A zatem istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że bank odmówi nam udzielenia takiej pożyczki wydając decyzję z powodu braku zdolności kredytowej. Problemem może być jedynie próba konsolidacja pożyczek zaciągniętych w instytucjach pozabankowych. Nie wszystkie bank chcą konsolidować tego typu pożyczki.

Jak już podejmiemy ostateczną decyzje o konsolidacji powinniśmy się umówić n rozmowę z konsultantem. Musimy przygotować wszystkie potrzebne dokumenty, aby maksymalnie przyspieszyć kredytowanie są to: dokumenty potwierdzające wysokość zarobków, harmonogramy spłat dotychczasowych kredytów, dane o stałych obciążeniach, informacje o nieruchomościach, które mogą być zabezpieczeniem kredytu konsolidacyjnego.

Zalety i wady kredytów konsolidacyjnych

Główną zaletą kredytów konsolidacyjnych jest zmniejszenie wysokości raty miesięcznej. Niższa rata wynika z dwóch faktów – przedłużenia okresu kredytowania oraz z obniżenia oprocentowania. Zaletą jest także płacenie jednej raty, nie musimy przy tym pamiętać o wszystkich terminach tylko o jednym. Niestety wadą jest to, że za konsolidację długu musimy zapłacić. Rozłożenie zadłużenia na więcej rat wydłuża czas spłacania oraz wysokość całkowitego kosztu kredytowego.

  • Posted by admin
  • in